V kuhinji večnamenskega doma na Cerovcu je v torek, 23. marca 2021, potekala druga delavnica priprave jedi iz brošure Jedi semiških babic. Pripravile smo »fuline« in ker se bliža velika noč, še pirhe. Tudi tokrat je bila delavnica dejansko prikaz izdelave, niso pa udeleženke same pripravljale jedi.  Sonja se je lotila izdelave »fulina«, sestavine so opisane v brošuri na 53. strani.  Suho meso je skuhala že doma dan prej, ker se ohlajeno lažje reže. Uporabila je  špeh, klobaso in  vratovino, lahko pa bi dodali tudi kos suhega plečeta. V velikonočnem času ga kuhamo na veliki petek. Ampak, pazimo, ta dan je veliki post in že naše babice in mame so suho meso na veliki petek kuhale na skrivaj, da se ne bi kdo od družinskih članov spozabil na post. Ohlajeno suho meso je v večini narezala že doma, nekaj pa ga je še ostalo, tudi tega je narezala na drobne kocke.  Bel kruh je narezala na kocke, velike približno 1 cm. V ponvi je razbelila veliko žlico masti in na njej zlato rumeno prepražila, na drobne kocke, narezano čebulo. Na delavnici je uporabila trojno količino sestavin, ki so zapisane v receptu v knjigi. Popraženo čebulo je usula na kruh. Dodala je še, na drobno nasekljan, svež peteršilj in narezano suho meso. S čisto roko je narahlo premešala kruh. Jajca je vbila v posodico in jih razžvrkljala ter polila  po kruhu. Vse skupaj je enakomerno premešala  in pustila stati približno 15 minut, da se kruh lepo prepoji. V tem času je Monika začela s predstavitvijo barvanja jajc z naravnimi sestavinami. Podroben opis tega dela delavnice bo v posebnem prispevku. Za »fuline« potrebujemo tudi plastično črevo, premera vsaj 30 cm. Plastično črevo je narezala na približno 50 cm. Namočila ga je v  toplo vodo, da se zmehča. »Filo« je nadevala v črevo. Pazila je, da ni bilo preveč polno, sicer bi nam lahko med peko počilo. Z roko je lepo pogladila in ga z zobotrebci večkrat prebodla. Ob straneh jih »zašpilala«. Na pekač je položila najprej peki papir in nanj »fuline«. V ogreti pečici na 180 do 200 stopinj se je peklo 40 minut, dokler ni lepo zarumenelo. Lahko pa bi ga pustile v pečici še nekaj časa.

»Fuline« pogosto pripravimo za malico pri večjih kmečkih opravilih in večjih delovnih akcijah na kmetiji. Poleg malice ga lahko pripravimo tudi kot prilogo za kosilo. Če v en del nadeva ne damo suhega mesa, je primerna jed tudi za vegetarijance.

Velika noč je največji krščanski praznik in »fuline« ima posebno mesto na obloženi velikonočni mizi ob šunki, jajcih in hrenu.

Tudi druga kuharska delavnica je uspela. Vse udeleženke so se strinjale, da so takšne delavnice zelo dobrodošle, kajti vsaka gospodinja ga pripravlja malo po svoje. Vse so bile enotne, da je bilo »fuline« odlično in tudi recept, ki je napisan v naši knjigi, se je uradno preizkusil in drži.  Delavnico je Vesna tudi posnela, tako si bo preizkušen recept možno ogledati tudi v posnetku.